doc. PhDr. Marián Ambrozy, PhD., MBA
„Vždy som si obľúbil to, čo robiť musím a nielen to, čo by som chcel. Ak prestáva existovať rozdiel medzi prácou a zábavou, prácou a osobným záujmom, vtedy sa život stáva radosťou a má zmysel“ - Anton Blažej
Hoci niektorí filozofi vidia medzi vedou a filozofiou neprekonateľnú priepasť, treba sa usilovať o ich kooperáciu pri zachovaní bytostnej profesionálnej diferenciácie. Oživenie metafyziky skrze analytickú filozofiu nesmie byť sektárskym uzatváraním do siete pojmov, metód a problematických štruktúr, predovšetkým bez dialógu s fenomenológiou. Philosophia perennis, nevnímaná už europocentricky, má reflektovať výsledky vedy, veda by mala rešpektovať vyjadrenia filozofie, na ktoré sama nemá kompetencie. Uvedený pokus o symbiózu v zmysle postupu v poznaní by mal byť vovádzaný do kurikula vyučovania, v súlade s poznatkami pedagogiky a didaktiky i za využitia alternatívnych pedagogických a didaktických metód, avšak v príkrom rozpore s nezmyselnými experimentmi o radikálne školské reformy. Vzdelávanie by malo byť postavené na overených predpokladoch a nemalo by byť priestorom na hazardné experimenty nedoukov s politickým vplyvom.
Marián Ambrozy je absolventom gymnázia v Rimavskej Sobote, Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a Teologickej fakulty Trnavskej univerzity v Bratislave. Dizertačnú prácu z filozofickej evaluácie fyziky obhájil pod vedením Júliusa Krempaského. Zaoberá sa filozofiou prírodných vied, vybranými otázkami filozofie Martina Heideggera a didaktikou filozofie. Pracoval na viacerých vysokých a stredných školách. Prednášal na mnohých domácich i zahraničných vedeckých konferenciách (Česko, Poľsko, Maďarsko, Ukrajina, Rumunsko, Srbsko, Moldavsko, Taliansko, Turecko, Irán, Chile).
doc. Ing. Ján Dobrovič, PhD.
Vedeckú a pedagogickú kariéru začínal od roku 2006 do roku 2019 na Prešovskej univerzite v Prešove na Fakulte manažmentu a zároveň pôsobil na Vysokej škole technickej a ekonomickej v Českých Budejoviciach do 31.12.2022.
Je autorom mnohých vedeckých publikácií, monografií a odborných článkov na tému ekonomika priemyslu a manažmentu, dlhodobo sa venuje problematike daňovej správy, globalizácie a transferového oceňovania ako aj manažérskym prístupom v riadení ľudských zdrojov a procesov oblasti výrobného priemyslu a služieb.
Manažérsku kariéru začal ako podnikateľ v obchode. Pôsobil na rôznych manažérskych pozíciách napríklad v Slovenskej poisťovni, Obchode s nábytkom š.p., GR Nitra, pracovisko Prešov, Tatra vagónka Poprad, ako aj na pozícií riaditeľa Krajského inšpektorátu Prešov Slovenskej obchodnej inšpekcie a ako námestník GR pre medzinárodné vzťahy na Daňovom riaditeľstve SR v Banskej Bystrici. V samospráve pôsobil ako prednosta Mestského úradu v Prešove a bol súčasne aj poslancom zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja.
Ing. Iveta Fekiač Sedláková, PhD.
“Úspech nemá koniec, neúspech nie je osud, na prvom mieste je odvaha .” Winston Churchill.
Vysokoškolské vzdelanie získala na Technickej univerzite v Košiciach, Strojníckej fakulte v odbore Ekonomika a riadenie výroby. Do bankového sektora vstúpila v roku 1996, kde prešla mnohými pozíciami ako analytik, odborný komerčný špecialista pre marketing a napokon bola 8 rokov manažérom klientskych vzťahov v oblasti firemného bankovníctva.
Od roku 2011 pôsobí ako asistentka na Katedre ekonomiky, manažmentu a marketingu Vysokej školy ISM Slovakia v Prešove, kde sa venuje oblasti financií, problematike Európskej únie ako aj témam súvisiacim s etikou v podnikaní .Aktívne sa spolu so zahraničnými kolegami zapája do medzinárodných výskumných projektov zameraných na potenciál stredných podnikov v Prešovskom kraji..V doktorandskom štúdiu na EU Bratislava Podnikovohospodárska fakulta Košice, sa zameriava na oblasť krízového manažmentu a predikciu podnikových kríz.
Ing. Jakub Horák, MBA, PhD., docent
Jakub Horák vyštudoval Vysokú školu technickú a ekonomickú v Českých Budějoviciach (VŠTE) a doktorskú prácu obhájil na Žilinskej univerzite v Žiline. Na VŠTE absolvoval aj MBA štúdium v odbore Finančný manažment a vzdelávací program Štúdium pedagogiky pre učiteľov odborných predmetov, praktického vyučovania a odborného výcviku. Dlhodobo pôsobí aj ako zástupca riaditeľa pre výskum, vývoj a tvorivú činnosť na Ústave znalectva a oceňovania VŠTE. Je členom Akademického senátu VŠTE, ďalej členom radu vedeckých a organizačných výborov odborných časopisov a konferencií a členom recenzného tímu radu vedeckých časopisov. Vo svojej odbornej činnosti sa zameriava na metodiku odbornej práce, podnikové financie, podnikovú ekonomiku a finančné a kapitálové trhy. V poslednej dobe sa venuje aj problematike cirkulárnej ekonomiky. Jakub Horák je hlavným riešiteľom alebo spoluriešiteľom radu významných externých i interných vedeckých a pedagogických projektov, vrátane niekoľkých projektov riešených pod dohľadom Technologickej agentúry ČR, Ministerstva priemyslu a obchodu ČR, medzinárodných projektov INTERREG či Visegrad apod. Je tiež autorom mnohých publikácií, z ktorých desiatky sú uvedené v časopisoch s vysokým impakt faktorom indexovaných v databázach Web of Science a Scopus. Je tiež editorom a autorom niekoľkých kníh. V rámci svojej činnosti absolvoval niekoľko akademických stáží a zúčastnil sa viacerých zahraničných konferencií (napríklad Čína, Grécko, Nórsko, Španielsko, Kosovo, Cyprus a pod.).
PhDr. Ing. Eva Hvizdová, Ph.D., MBA, docent
Je absolventkou Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, Fakulty ekonomiky a manažmentu. Doktorandské štúdium v odbore Ekonomika a management ukončila na VŠB – TU, Ekonomická fakulta Ostrava. Špecializačné inovačné štúdium – Základy cestovného ruchu a manažment cestovného ruchu absolvovala na Pedagogickom inštitúte v Salzburgu v spolupráci so Štátnym inštitútom odborného vzdelávania v Bratislave. V rámci pedagogickej a výskumnej činnosti sa špecializuje na hotelový manažment, cestovný ruch a marketingové disciplíny.
PhDr. Zuzana Karabinošová
Po ukončení štúdia nemeckého jazyka a literatúry na Prešovskej univerzite v Prešove absolvovala PhDr. Zuzana Karabinošová štúdium nemeckého jazyka ako cudzieho jazyka na Univerzite v Lipsku (SRN), zúčastnila sa ročného vzdelávacieho pobytu v rámci programu PAD v Plauen (SRN), prednáškových pobytov v mnohých európskych krajinách. Vo svojej práci sa venuje hospodárskej nemčine a nemčine v sociálnej oblasti.Ťažiskom jej vedecko-výskumnej činnosti je textová analýza, lexika a osobnosť študenta, jeho motivácia a perspektívy.
doc. PhDr. Tomáš Koziak, PhD.
Vyštudoval dejiny, filozofiu a politológiu na Univerzite P. J. Šafárika a medzinárodnú politiku na Université Libre de Bruxelles. Je docentom v odbore medzinárodné vzťahy. Vyučoval na Prešovskej univerzite, Univerzite P. J. Šafárika v Košiciach, St. Ambrose University (USA), Black Hawk College (USA) a bol rektorom na Academia Rerum Civilium v Kutnej Hore. Absolvoval študijné a prednáškové pobyty v USA, vo Veľkej Británii, Francúzsku, Belgicku, Maďarsku, Rusku a na Ukrajine.
Odborne sa zameriava najmä na problematiku medzinárodných vzťahov, diplomacie a európskej integrácie. Je autorom vyše 60 vedeckých a metodických prác, na ktoré je vyše 110 ohlasov. Bol vedúcim riešiteľom, resp. spoluriešiteľom 11 projektov a získal 6 individuálnych zahraničných grantov (vrátane grantu Fulbrightovej komisie). Za svoju odbornú činnosť získal Cenu Dekana Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity (2003), The World Affairs Council of the Quad Cities Award (USA, 2006) a bol Guest Speaker for the Annual Richard E. Geiger History Lecture, St. Ambrose University (USA, 2006). Je dlhé roky jedným z najcitovanejších politológov na Slovensku.
Je členom Vedeckej rady Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, členom expertných tímov International Leadership & Business Academy a Netherlands Business Academy, Breda (Holandsko), členom The Slovak Fulbright Alumni Association a vedie pracovnú skupinu Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo.
Bol členom medzinárodných pozorovateľkých misií OBSE a OSN v Bosne a Hercegovine (1998 a 2000), Kosove (2001) a v Bielorusku (2004). Vyše desať rokov vedie firmu na výrobu hnojív. Je Majstrom Slovenska v športovej streľbe.
Ing. Jiří Kučera, PhD.
Jiří Kučera vyštudoval Juhočeskú univerzitu v Českých Budějoviciach a doktorskú prácu obhájil na Žilinskej univerzite v Žiline. Dlhodobo pôsobí na Vysokej škole technickej a ekonomickej v Českých Budějoviciach ako odborný asistent a zároveň ako vedúci výskumnej skupiny Podniková ekonomika na Ústave znalectva a oceňovania. Vo svojej odbornej činnosti sa zameriava na podnikovú ekonomiku, podnikové financie a nákup a riadenie zásob. V poslednej dobe sa venuje aj problematike cirkulárnej ekonomiky. Jiří Kučera je hlavným riešiteľom alebo spoluriešiteľom niekoľkých významných externých i interných vedeckých a pedagogických projektov, vrátane niekoľkých projektov riešených pod dohľadom Technologickej agentúry SR, Ministerstva priemyslu a obchodu SR a pod. Je tiež autorom mnohých publikácií, z ktorých tie najvýznamnejšie sú uvedené v časopisoch s vysokým impakt faktorom indexovaných v databázach Web of Science a Scopus. V rámci svojej činnosti absolvoval niekoľko akademických stáží a zúčastnil sa niekoľkých zahraničných konferencií (napríklad Nemecko, Španielsko, Kosovo a pod.).
Mgr. Katarína Lažová
Ing. Tereza Matasová
“once you stop learning you start dying” - Albert Einstein
Je absolventkou na Vysokej škole technickej a ekonomickej v Českých Budějoviciach, kde potom absolvovala aj pedagogické minimum pre učiteľov odborných predmetov. Súčasne je študentka doktorandského programu pri Paneurópskej univerzite v Prahe, so zameraním dizertačnej práce na kapitálové náklady a cenu kapitálu v energetickom priemysle pri stratégii znižovania CO2 pod vedením skúseného školiteľa profesora Mareka Vochozku.
Akademický pracovník na Vysokej škole technickej a ekonomickej v Českých Budějoviciach, v pozícii Asistent v skupine Ekonómia na ústave Znalectva a oceňovania.
Časť pracovnej náplne v pedagogickej časti venuje metodikám odborných prác, výučby mikroekonómie, makroekonómie, riadenia investícií, strojovému učeniu a neurónovým sieťam. Ďalej sa venuje vedeniu kvalifikačných prác so zameraním okrem iného na teoretickú ekonómiu.
doc. Alla Medyanyk Domyshche, PhD.
„Robte ťažké veci, kým sú ľahké, a robte veľké veci, kým sú malé. Cesta dlhá tisíc míľ musí začať jediným krokom.“ - Lao Tzu
- docent, PhD na Užhorodskom inštitúte obchodu a ekonomiky, DTEU,
- expert Národnej agentúry pre zabezpečenie kvality vysokého školstva (Ukrajina) v odboroch: 073 Manažment, 241 Hotelové a reštauračné podnikanie, 242 Cestovný ruch, od roku 2019 doteraz.
- člen Asociácie pohostinského priemyslu Ukrajiny.
V roku 2003 ukončila Kyjevskú národnú obchodnú a ekonomickú univerzitu, Fakultu reštauračného a hotelového manažmentu a turizmu, odbor „Organizačný manažment“, kvalifikácia manažér-ekonóm.
V roku 2014 ukončila postgraduálne štúdium na Užhorodskej národnej univerzite, odbor „Ekonomika a manažment národného hospodárstva“
Kurzy: Ekonomika a podnikanie v službách cestovného ruchu, Cestovný ruch , Kreatívna ekonomika a podnikanie, Marketing, Medzinárodný marketing , Medzinárodný manažment a podnikanie
Autor viac ako 50 vedeckých a metodických prác z oblasti cestovného ruchu a hotelierstva a reštaurácií, ekonomiky a strategického manažmentu.
PhDr. Mgr. Viera Mokrišová, PhD., MBA
Je absolventkou Fakulty managementu Univerzity Komenského v Bratislave. V oblasti vysokoškolského vzdelávania pôsobí od r. 2010. Vo svojej pedagogickej a výskumnej činnosti sa venuje daňovej problematike, manažérskym a marketingovým disciplínam.
PhDr. ThLic. Ing. Jozef Polačko, PhD., MBA, docent
Úlohou učiteľa je neustále rozširovať svoje poznatky v oblastiach, s ktorými pracuje a obohacovať nimi študentov. V oblasti etiky sa sústreďujem na komparáciu jednotlivých prístupov. Mojim cieľom nie je prezentovať nejaký domnelý výsledok výskumu, ale naopak povzbudiť študentov, aby dokázali brať do úvahy rozdielne pohľady rôznych autorov. Nehľadáme jedinú správnu definíciu, ale zamýšľame sa nad problematikou z čo najširšieho hľadiska. Takéto poznávanie nás učí objektivite, pričom však zdôrazňujem, že jeho vyústením nemá byť relativizmus.
PhDr. Polačko je vyštudovaný politológ a etik. Venoval sa európskej spolupráci vo funkcii koordinátora poľsko-slovenskej cezhraničnej spolupráce v Rzeszowe. Na škole vyučuje predmety hlavne v oblasti etiky, a politologických základov.
doc. Ing. Emília Pribišová, PhD.
Je absolventkou Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Ďalšie vzdelanie získala na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, n. o. Bratislava. V oblasti vysokoškolského vzdelávania pôsobí od r. 2009. Vo svojej pedagogickej a výskumnej činnosti sa venuje sociálnej práci, sociálnym službám, základom ekonomiky, a manažmentu v sociálnej oblasti.
prof. Volodymyr Panasovych Prykhodko, DrSc.
Doktor ekonómie, profesor, vedúci Katedry medzinárodných ekonomických vzťahov Užhorodskej národnej univerzity. Ctihodný školský pracovník Ukrajiny. Pôsobil vo vysokých školách a výskumných inštitúciách, v reálnom sektore hospodárstva, úradoch a miestnej samospráve. Riadil zapojenie a konzultačnú a inžiniersku podporu rozsiahlych investičných projektov domácich a nadnárodných korporácií v automobilovom a elektronickom priemysle.
Kurzy: "Medzinárodné ekonomické vzťahy", "Ekonomika Ukrajiny a zahraničné ekonomické vzťahy", "Medzinárodná ekonomická bezpečnosť", "Manažment medzinárodných spoločností", "Ekonomika regiónov"
Autor viac ako 140 vedeckých a metodických prác (z toho 10 samostatných a kolektívnych monografií) z oblasti zahranično-hospodárskych vzťahov, investičného procesu, rozvoja výrobných síl a regionálnej ekonomiky a štátnej správy.
PhDr. Katarína Radvanská
Po ukončení štúdia na FF UPJŠ v Prešove v odbore učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov: slovenský jazyk – anglický jazyk pracovala na rôznych stredných školách v Prešove vyučujúc slovenský jazyk a anglický jazyk. V rokoch 1992 – 2006 pôsobila na PHF EU Košice, kde sa špecializovala na výučbu odbornej ekonomickej angličtiny. Od septembra 2006 pôsobí na VŠMP ISM Slovakia v Prešove v Centre odbornej jazykovej prípravy, kde učí hospodársku angličtinu. Absolvovala rôzne kurzy a študijné pobyty doma aj v zahraničí zamerané na výučbu odbornej angličtiny ( Course of Business Correspondence – Banská Bystrica, Lexical Approaches to Language Teaching – University of Wales in Swansea, Extending ELT Skills – Keble College in Oxford). Okrem výučby sa venuje aj prekladu odborných textov z oblasti poisťovníctva, marketingu, manažmentu a spoločenských vied.
Ing. Pavel Rousek, Ph.D.
Ekonóm so zameraním na teoretické ekonomické disciplíny. Absolvoval štúdiá na Fakulte manažmentu Vysokej školy ekonomickej v Henrichovom Hradci. Pôsobí na Vysokej škole technickej a ekonomickej v Českých Budějoviciach ako akademický pracovník, ale pracovné skúsenosti má aj s interným auditom. Pedagogicky sa zameriava na predmety mikroekonómie, makroekonómie a dejiny ekonomického myslenia. Skúsenosti má tiež s výučbou predmetov controlling, financie podniku, finančná analýza, finančná a poistná matematika, finančné a kapitálové trhy a podobné ekonomicky zamerané predmety.
Svoju tvorivú činnosť zameriava podľa svojej odbornosti na mikroekonomickú a makroekonomickú problematiku. V minulosti publikoval v prestížnych časopisoch a zúčastnil sa na mnohých medzinárodných konferenciách. Z jeho publikácií je možné vymenovať napríklad monografiu Makroekonómie pre technické školy, ktorá vysvetľuje makroekonomické veličiny a problémy kybernetickou logikou. V minulosti spolupracoval na rade projektov. Má skúsenosti aj ako hlavný manažér rozvojového projektu s európskym financovaním rádovo desiatok miliónov českých korún. Tematicky sa väčšinou jedná o výukové či výskumné projekty s ekonomickým zameraním.
Dr.h.c. prof. PhDr. Vojtech Slomski, PhD.
Je známym profesorom, akademikom a autorom veľkého množstva vedeckých i odborných publikácií. Pochádza z Varšavy, prednáša najmä filozofické a etické predmety. Je nesmierne aktívnym človekom tak v oblasti vedeckej činnosti, ako aj v súkromnom živote, keďže sa na profesionálnej úrovni venuje aj športu, najmä plávaniu a potápaniu. Je držiteľom medzinárodných vedeckých ocenení a členom akadémie vied vo viacerých európskych štátoch.
doc. ThDr. PaedDr. Marek Storoška, PhD.
Je absolventom Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Ďalšie vzdelanie získal na Prešovskej univerzite a Katolíckej univerzite v Ružomberku . Od roku 2009 pôsobí ako docent na Vysokej škole medzinárodného podnikania ISM Slovakia v Prešove. V rámci pedagogickej a výskumnej činnosti v oblasti sociálnej práce sa špecializuje na tématiku krízovej intervencie, mediácie a filozoficko-etických východík sociálnej problematiky.
doc. JUDr. Eva Szabová, PhD.
Je absolventkou Právnickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave, kde absolvovala tiež doktorandské štúdium, a to konkrétne na Katedre trestného práva a kriminológie. Po úspešnej obhajobe dizertačnej práce jej bol v roku 2013 udelený titul PhD. a v roku 2017 po úspešnom uskutočnení habilitačného konania jej bol udelený titul docent v odbore trestné právo. Od roku 2019 pôsobí ako vedúca Katedry trestného práva a kriminológie Právnickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave. Od roku 2016 pôsobila ako členka komisie pre hromadné výberové konania na funkciu sudcu a v roku 2020 bola zapísaná do zoznamu advokátov Slovenskej advokátskej komory. Vo svojej vedeckej činnosti sa zameriava na oblasť trestného práva procesného, osobitne na problematiku prípravného a opravného konania, a tiež na problematiku zákonnosti a prípustnosti dôkazov v trestnom konaní. Je autorkou desiatok odborných publikácií v celkovom počte 165, pričom ako spoluautorka sa podieľala na spracovaní osobitne zásadných diel, akými sú zahraničné odborné monografie a komentáre k Trestnému poriadku, ktoré sú využívané osobitne v aplikačnej praxi. Je tiež autorkou niekoľkých odborných analýz spracovaných pre Ústavný súd SR či Najvyšší súd SR. V rámci svojej pedagogickej činnosti vedie prednášky a semináre z predmetov trestné právo procesné, trestné právo hmotné ako aj z ďalších súvisiacich predmetov vyučovaných tak v slovenskom ako aj anglickom jazyku. V roku 2024 získala cenu Martina Palkoviča za vynikajúce výsledky v pedagogickej činnosti. V rámci vedeckej činnosti bola tiež zodpovednou riešiteľkou dvoch grantových projektov a aktívnym riešiteľom niekoľkých ďalších grantových projektov. Súčasne sa aktívne zúčastňuje na konferenciách v Slovenskej republike ako aj na konferenciách organizovaných v Prahe, Brne a v Olomouci.
prof. Ing. Anna Šatanová, CSc.
Je absolventkou Drevárskej fakulty Vysokej školy lesníckej a drevárskej vo Zvolene, (1979), kandidátka vied (1991) Lesnícka fakulta VŠZ Brno, docentka v odbore inžinierstvo kvality produkcie (1998) MTF STU Bratislava a profesorka v odbore Ekonomika a riadenie podniku (2005) EF UMB Banská Bystrica. Pôsobila na Drevárskej fakulte Technickej univerzity vo Zvolene, neskôr na BIVŠ v Banskej Bystrici a v súčasnosti vo funkcii profesora na ISM, Vysoká škola medzinárodného podnikaním v Prešove. Je autorkou mnohých vedeckých a odborných článkov vydaných doma a v zahraničí, vysokoškolských učebníc a skript, vedeckých štúdií, odborných knižných publikáciám a monografií.
Na jej publikácie je doteraz 76 citácií WoS, 42 citácií Scopus, cca 25 iných zahraničných ohlasov a približne 350 iných domácich ohlasov na vytvorené dielo. V roku 2014 bola ocenená UNMS SR za vedecký článok v oblasti kvality práce, produkcie a života : Šatanová, A. - Závadský, J. - Sedliačiková, M. - Potkány, M. - Závadská, Z. - Holíková, M. (2014): How Slovak small and medium manufacturing enterprises maintain quality costs: an empirical study and proposal for a suitable model. Total quality management & business excellence. 2014. zv. Vol. 25 (2014), ISSN 1478-3371.
Prednáša Manažérstvo kvality, Controlling, Ekonomika kvality, Ekonomika podniku, Manažérske účtovníctvo a Kalkulácia a rozpočty. Aj vo svojej vedeckovýskumnej práci sa venuje problematike controllingu a manažmentu kvality. Je riešiteľkou 25 projektov, z toho 1 zahraničný a u 8 projektov bola zodpovedným vedúcim. Pôsobí v orgánoch vedeckých spoločností, vo vedeckých a odborných komisiách a výboroch na medzinárodnej a národnej úrovni, vo vedeckých radách periodík, vo výboroch medzinárodných konferencií.
Prof. Satanova sa spoločensky angažuje, je členkou vedeckých rád VŠ, 6 rokov bola vedúci katedry, 5 rokov prodekanka fakulty pre pedagogickú činnosť a 25 rokov ako riaditeľka folklórneho súboru Poľana pri TU vo Zvolene. Je uznávanou vedeckou osobnosťou v národnom a medzinárodnom kontexte.
PaedDr. Milena Švedová, PhD., MBA
Vysokoškolské vzdelanie získala v roku 2001 v odbore Učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov geografia – telesná výchova, na Prešovskej univerzite v Prešove, Fakulte humanitných a prírodných vied, kde zároveň získala pedagogickopsychologické vzdelanie. Počas štúdia som sa aktívne venovala modernej gymnastike, ako vrcholová športovkyňa. Po ukončení štúdia a pobytu v zahraničí nastúpila na doktorandské štúdium na Fakulte športu na Prešovskej univerzite v Prešove v roku 2002, ktoré úspešne ukončila v roku 2007 získala titul philosophiae doctor – PhD. v študijnom odbore Športová edukológia. V roku 2009 na Prešovskej univerzite v Prešove Fakulte manažmentu získala titul bakalár – Bc. v študijnom odbore Manažment. V roku 2011 som úspešne obhájila titul Doktor pedagogiky – PaedDr. opätovne na Prešovskej univerzite v Prešove, Fakulte humanitných a prírodných vied. Svoje vzdelanie som doplnila o titul Master of Business Administration – MBA v roku 2020.
Nadobudnuté vedomosti uplatňuj v praxi ako aj na akademickej pôde. Profesné zameranie predstavuje interdisciplinárny charakter a reflektuje na požiadavky spoločnosti vo vybraných oblastiach. Vo vedecko-pedagogickej činnosti sa extenzívne zaoberá problematikou športu, rekreačných aktivít v kontinuite voľnočasových aktivít, kvality života jedincov a manažmentu v športe ako aj riadení cestovného ruchu na našom území. Je autorkou viac ako stovky domácich a zahraničných publikácií, a zároveň sa spolupodieľa na riešení viacerých grantových úloh. Zúčastnila som sa viacerých odborných a vedeckých konferencií doma aj v zahraničí, ako aj vzdelávacích pobytov a stáží.